KEIJO KODIS (SV, Soome)

Keijo Kodis.jpg

Keijo Kodis on SV töökatsekohtunik alates 1993. aastast. Ta on hinnanud kõiki osaalasid nii WUSV VPG Maailmameistrivõistlustel (2007. a. Bratislavas A osa, 1998. a. Bostonis B osa ja 2003. a. Ravennas C osa) kui ka Soome Saksa Lambakoerte SchH Meistrivõistlustel (2008. a. A osa, 1999. a. B osa, 2003. a. C osa). Lisaks sellele on ta kohtunikuks olnud ka Soome ja Eesti Piirivalvekoerte meistrivõistlustel ja Soome Kaitseväe mesitrivõistlustel. Ta hindab igal aastal mitmetel Soome Saksa Lambakoerte Ühingu (SPL) ja Soome Teenistuskoerteliidu (SPKL) töökatsetel.

Eestis on Keijo Kodis käinud kohtunikuks ja koolitajaks kolmel korral. 2006. aastal hindas ta ESLÜ IPO võistlust ja andis IPO hindamist käsitleva seminari Vaata, 2007. aastal oli ta Eesti Saksa Lambakoerte IPO Meistrivõistluste kohtunik Vaata ning 2010 aastal hindas ta Eesti Saksa Lambakoerte FH Meistrivõistlustel Vaata ja pidas jäljeloengu dr. Helmut Raiseri jäljekoolitusmeetoditest.

Keijo Kodis on SPL-i liige aastast 1971 ja SV liige aastast 1973. Ta on olnud tegev SPL-i erinevates toimkondades ja juhatuses. Hetkel on ta SPL-i aretustoimkonna liige ning kuulub ka katsekohtunike nõukokku. Kodis on korduvalt olnud ka SPL-i WUSV VPG MM-i meeskonna kapten (teamleader) või asekapten. Keijo on SPL-i SataHämeen alaliidu asutajaliige ja aseesimees. Ta on ka Sõjakoerte Ühingu (Sotakoirayhdistys) asutajaliige ning esimene esimees. Lisaks sellele osales Keijo Kodis 1980ndatel Soome varrukameeste koolituse, 1990ndatel katsekohtunike koolituse ja 2007. aastal Talentsichtung hindamissüsteemi väljatöötamisel ja ellukutsumisel. Veel tasub esile tõsta tema panust lugematute saksakeelsete koertekoolitusalaste artiklite ning koos Asta Loposega raamatu "Dr. Helmut Raiser: Der Schutzhund" soome keelde tõlkimises.

Keijo Kodise koeraharrastus algas juba koolipoisina. Esimene tema poolt koolitatud saksa lambakoer sündis 1971. aastal. Ta sai koeraga töötšempioniks nii jäljes, kaitses kui ka otsimises ning osales mõned korrad Soome Saksa Lambakoerte SchH Meistrivõistlustel. Hetkel on tal kodus kaks saksa lambakoera: 6-aastane Niinikoiran Cecilia ja 1,5 aastane Raisers Alfa.

Tema koeraharrastus muutus ametiks aastal 1979, kui ta siirdus koerajuhtide ja koerte koolitajaks Soome Kaitsejõudude sõjakoerte osakonda Niinisalosse. Aastatel 1986-2004 oli ta selle osakonna juhataja, vastutades muuhulgas ka SA-kenneli aretustegevuse eest. Tänaseks on ta tegevteenistusest pensionil ja tegutseb eraettevõtjana hallituse otsingu koerte teenuse pakkumisega KoDog nime all.

Lisaks kõigele eelnevale on Keijo Kodis kätt proovinud ka aretuses. Tema kennelis Niinikoiran on sündinud kolm pesakonda. Ta ise ütleb, et olulisimad tema elus on ikkagi tema naine ja tütar ning peale koerte on tema suureks hobiks aiapidamine.